• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.023719.1000
Euro20.491120.5732
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam298
Toplam Ziyaret5352270
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Ramazan Bayramı münasebetiyle Batı Trakya"ya 3 günlük ziyarette bulunan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Gümülcine"deki Türkler ile bir araya geldi.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ Yunanistan’da

Ramazan Bayramı münasebetiyle Batı Trakya"ya 3 günlük ziyarette bulunan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Gümülcine"deki Türkler ile bir araya geldi.

Karayoluyla Yunanistan’a gelen Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener, SYRIZA’nın İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek, PASOK’un Rodop Milletvekili Ahmet Hacıosman ve Gümülcine ile İskeçe’den müftüler İbrahim Şerif ve Ahmet Mete tarafından karşılandı.

Cuma namazını Gümülcine’deki Eski Camii’de kılan Bozdağ, daha sonra beraberindeki Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanı Kemal Yurtnaç, TİKA Başkan Yardımcısı Süreyya Er ile birlikte kapatılan Türk Gençler Birliği Derneği’ni ziyaret etti.

Burada gazetecilere açıklama yapan Bozdağ, Atina’nın Avrupa’da cami barındırmayan tek başkent olduğunu ifade ederek, “Bu konuda birtakım çalışmalar olduğunu biliyoruz, ancak henüz bu çalışmalar nihai bir noktaya gelmedi. Umarız bu çalışmalar bir noktaya gelir ve Atina’da da bir cami yapılmış, ibadete açılmış olur. Çünkü orada da epeyce Müslüman var. Atina aynı zamanda hayli turist çekiyor. İslam dünyasından da turistler geliyor. Bunların ibadet ihtiyacı var. Bu ihtiyaçları karşılamak için de böylesi bir mabede ihtiyaç bulunmaktadır” diye konuştu.

Bozdağ, Batı Trakya’daki azınlıklar sorununun Yunanistan’ın yükümlülüklerini yerine getirmesi halinde çözüleceğini belirtti.

Bozdağ, müftülük sıkıntısı hakkında da “Uluslararası anlaşmalarla teminat altına alınmış olduğu halde müftü seçilmesi resmen mümkün olamamaktadır. Bu, uluslararası hukuk açısından fevkalade yanlıştır. Yunanistan’ın bu noktada uluslararası hukukun kendisine yüklediği yükümlülüğü yerine getirmesinde fayda vardır. Çünkü imzayı devlet atıyor ve onun adına yapılıyor. Bunun gereğini yerine getirmek, bu imzaya sahip çıkmak, yapılan taahhüdü yerine getirmektir. Ahde vefa ilkesinin gereği de bunun gereğini yerine getirmektir” dedi.


Bozdağ, Türkiye’nin azınlıklar konusunda önemli adımlar attığını belirterek, “Komşumuz Yunanistan’da yaşayan Müslüman Türk toplumunun uluslararası hukuktan kaynaklanan ve anlaşmalarla teminat altına alınmış bulunan hakları var. Dileriz ve arzu ederiz ki bu haklar konusunda da uluslararası hukuk tarafından teminat altına alınanlar Yunanistan tarafından da yerine getirilir. Türk-Yunan ilişkileri geçmişle mukayese edilemeyecek derecede gelişti” ifadelerini kullanarak iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinin Yunanistan’daki Türk azınlığın haklarının iadesi konusunda olumlu etkisi olabileceğini kaydetti.

Türkiye’nin Batı Trakya’ya ilgisinin yüksek olduğunu ifade eden Bozdağ, “Batı Trakya’da yaşayan kardeşlerimizin ayağına diken battığı zaman bilesiniz ki, o diken bizim ayağımıza batmıştır. Bu her zaman böyle olmuştur, bundan sonra da böyle olacaktır. Bir iyilik, bir güzellik olduğu zaman da bu aynen sizler gibi bizi de sevindirir, sizler gibi mutlu eder” diye konuştu.

------------------------------------------------------------------

YUNTÜRK Yönetim Kurulu olarak Başbakan Yardımcımız Sayın Bekir BOZDAĞ’a Batı Trakya’mıza hoş geldin diyoruz. Kendilerine yaptığımız ziyaret sırasında Genel Başkanımız Sayın Ferruh ÖZKAN tarafından gündeme getirilen ve Batı Trakya’mızın kanayan yarası olan Müftülükler konusunda göstermiş oldukları ilgi ve alaka dolayısıyla sonsuz teşekkürlerimizi arz ediyoruz.

(H.Yurdum)881 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın