• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.023719.1000
Euro20.491120.5732
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam313
Toplam Ziyaret5352285
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Sümela Manastırı'nda düzenlenen ayin için Trabzon'a gelen Fener Rum Patriği Bartholomeos, Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık'ı makamında ziyaret etti.

Fener Rum Patriği Bartholomeos Trabzon Valisini Ziyaret etti.

Sümela Manastırı'nda düzenlenen ayin için Trabzon'a gelen Fener Rum Patriği Bartholomeos, Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık'ı makamında ziyaret etti.

Sümela Manastırı'nın ibadete açılmasının ibadet özgürlüğünün önünü açılmasına katkı sağladığını belirten Vali Kızılcık, Yunanistan hükümetinin aldığı karar ile bir cami yaptırmak için çalıştığını ancak şuanda ekonomik kriz nedeniyle yapamadığını kaydetti.

Ramazan ayının Müslüman alemi için hoşgörü ve arınma ayı olduğunu kaydeden Vali Kızılcık, "Müslümanlar için Ramazan ayı hoşgörü ve arınma ayıdır. Dolayısıyla bugünler kardeşlik duygularının zirveye ulaştığı günler bizim için. Sizin bayramınızın da İslam aleminin en önemli ayına denk gelmesi de insanlığı kardeşliği açısından önemli. Üç yıl önce devlet olarak Ortodoks dünyasınca kutsal olarak kabul edilen Sümela Manastırını, devlet olarak farklı inanışlara olan hoşgörümüz ve çok kültürlü bir millet olduğumuz için ibadete açtık. Bizde devletimizin verdiği bu karar nedeniyle yerel yönetimler olarak sizleri en iyi şekilde ağırlamaya çalışıyoruz" dedi.

Alınan kararın amacının insanların inançları çerçevesinde ibadetlerini yapabilmesi olduğunu belirten Vali Kızılcık, "Bizim amacımız insanların hiçbir politik manipülasyon içerisine girmeden ibadetlerini yerine getirmesidir. Üç yıl önce başlattığımız ayin çerçevesinde bütün dünyaya kardeşlik mesajı verdik. Yunanistan'ın Başkonsolosu'nun dün valiliğimize yaptığı ziyarette Yunanistan'da cami yapılması sorusunu cevaplandırdı. Kendileri bir caminin açılması için hükümet olarak alınan kararın ekonomik kriz nedeniyle yapılmadığını, ancak bunun bir taahhütlerini yerine getireceklerini ifade etiler. Buda dünyadaki inançların bir birine yaklaşımını gösteren çok güzel bir örnektir. Sizleri her zaman Trabzon’umuzda görmek istediğimizi ifade etmek isterim" şeklinde konuştu.

Alınan karar nedeniyle Başbakan Erdoğan'a teşekkür eden Fener Rum Patriği Bartholomeos ise "Müslüman kardeşlerimizin mutlu ve güzel bir Ramazan Bayramı geçirmelerini diliyorum. Bu üçüncü ayinimiz oldu. Hükümetimizin özel izni, Trabzon Valiliği, Trabzon Belediyesi ve Maçka Belediyesi'nin yardımları ile her şey güzel geçti. Ortodoks müminler adına ve özellikle kökleri burada bulunan dedelerinin adına şükranlarımızı sizlere arz ediyorum. Özellikle Başbakanımıza, Kültür ve Turizm Bakanımıza, Avrupa Birliği Bakanımıza ilgileri için çok müteşekkiriz. 15 Ağustos bizim için büyük bayramdır" diye konuştu.

Vali Kızılcık ziyaretin anısına Fener Rum Patriği Bartholomeos'a telkariden yapılmış fincan takımı hediye ederken, Fener Rum Patriği Bartholomeos ise Vali Kızılcık'a vazo takdim etti.

Öte yandan, Fener Rum Patriği Bartholomeos Valilik ziyareti sonrası camiye çevrilmesi gündemde olan Ayasofya Müzesi'ni gezerek incelemelerde bulundu.

Bartholomeos, ziyaret sonrası dinlenmek üzere oteline gitti.

---------------

NEDEN 15 AĞUSTOS ?

Ayinin, Fatih Sultan Mehmed´in Trabzon´u feth ettiği gün olan 15 Ağustos´ta yapılması dikkat çekiyor.

Pontus Rum İmparatorluğu, 1204 yılında Konstantinopolis´in Latinler tarafından işgal edilmesi üzerine, Trabzon´a sığınan Bizans tahtının varisi David ve Aleksios Komnenos tarafından kurulmuştur.

Trabzon ve civarında 1204-1461 yılları arasında varlığını sürdürmüş, 15 Ağustos 1461´de Fatih Sultan Mehmed´in ordusuna teslim olarak, tarih sahnesinden silinmiştir.

 

Kaynak: http://www.ortadogugazetesi.net/haber.php?id=24989760 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın