• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.023719.1000
Euro20.491120.5732
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam286
Toplam Ziyaret5352258
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Yunanistan'ın başkenti Atina'da ırkçı Altın Şafak (Hrisi Avgi) üyesi oldukları ifade edilen kişiler, mescide gaz bombaları attı.

Atina'da Mescit Kundakladı

Yunanistan'ın başkenti Atina'da ırkçı Altın Şafak (Hrisi Avgi) üyesi oldukları ifade edilen kişiler, mescide gaz bombaları attı.

Yunanistan'ın başkenti Atina'da ırkçı Altın Şafak (Hrisi Avgi) üyesi oldukları ifade edilen kişiler, Pakistanlılara ait bir mescide gaz bombası attı. Bir Pakistanlıyı ise dövdü.

Başkent Atina yakınlarındaki Pire'de bir apartmanın bodrum katında bulunan ve Pakistanlı göçmenler tarafından hizmete sunulan bir mescit, dün akşam saat 22: 00'da kundaklandı. Saldırının Irkçı Altın Şafak örgütünün 15-20 üyesi tarafından gaz bombası kullanılarak gerçekleştiği bildirildi. Pire'de bulunan mescidin çoğunluğu Pakistanlılardan oluşan farklı ülke Müslümanları tarafından kullanılıyor.

Görgü şahitleri, üzerinde Hrisi Avgi yazan siyah tişörtlü kişilerin mescidi kundakladıkları ihbarında bulundu. 20 civarında oldukları tahmin edilen saldırganlar, mescidin girişine 4-5 gaz bombası attı. İçeride bulunan 4 kişiden biri merdivenlerden dışarıya çıkmak isterken saldırganların yumrukları sonucu merdivenlerden aşağıya düşerek yaralandı.

Çevredekiler olayı Yunan polisine ihbar ederken, saldırganlar gözden kayboldu. Aynı mescidi camlarının kısa bir süre önce de taşlı saldırı sonucu kırıldığı öğrenildi.

Müslümanlar, geçen Ramazan aylarında da benzer şekilde aşırı grupların saldırılarına maruz kalmıştı.

Neo nazi yanlısı Altın Şafak örgütü, 17 Haziran seçimlerinde aldığı yaklaşık yüzde 7'lik oy oranı ile Yunan parlamentosuna girme başarısı gösterdi. Altın Şafak, parlamentoya girdikten sonra yabancı düşmanlığı ve İslamofobiyi körükleyen farklı eylemlerini arttırmasıyla dikkat çekti.

Seçim öncesi Yunan medyası tarafından sert biçimde eleştirilen ve Yunanistan'ın yüz karası olmakla suçlanan Altın Şafak, son dönemde daha az eleştiriliyor.

Özellikle yabancılara yönelik saldırgan tavırlarına ciddi bir tepkinin gelmemesi ise artık kendini kabul ettirmeye başladığı şeklinde yorumlanıyor.

Atina ve Pire'deki yüzü aşkın mescidin çoğu bodrum katlarda bulunuyor. Müslümanlar, özellikle yaz aylarında bodrum katlarda bulunan mescitleri vantilatörler ile serinletilmeye çalışılıyor.

Son iki yıldır Atina'da Müslümanlara ait 6'dan fazla mescit, çeşitli saldırılara maruz kaldı ya da ateşe verildi.

Bazı Müslümanlar ise ciddi şekilde yaralandı. Yunan polisi, şimdiye kadar mescit kundaklayan kişileri yakalama başarısı gösteremedi.723 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın