• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.023719.1000
Euro20.491120.5732
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam308
Toplam Ziyaret5352280
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Yakın zamana kadar Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nde kalması konusunda ısrar eden Euro Bölgesi Başkanı Jean Claude Juncker, ilk kez karşı görüş açıkladı: EURO YUNANİSTAN OLMADAN YAŞAYABİLİR.

Avrupa, Yunanistan’sız Euro'ya hazırlanıyor

Yakın zamana kadar Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nde kalması konusunda ısrar eden Euro Bölgesi Başkanı Jean Claude Juncker, ilk kez karşı görüş açıkladı: EURO YUNANİSTAN OLMADAN YAŞAYABİLİR.

Yunanistan'ın ortak para biriminden çıkartılabileceğini söyleyen Juncker, bu işlemin sonbaharda gerçekleşebileceği mesajını verdi.

Yakın zamana kadar Yuna-nistan'ın Euro'dan atılması gerektiğini savunanlara ateş püsküren Euro Bölgesi Başkanı ve Lüksemburg Başbakanı Jean Claude Juncker de Atina'nın ortak para biriminden çıkartılabileceğini söyleyenler kervanına katıldı.

Juncker, Yunanistan'ın ortak para biriminden ayrılışının 'idare edilebileceğini' söylerken bunu arzu etmediklerini vurguladı. Ancak Juncker'in bile Atina'nın Euro'dan ayrılabileceğini açıklaması Yunanistan'ın vaktinin azaldığı ve eski para birimi drahmiye dönebileceği yorumlarını kuvvetlendirdi.

Jean Claude Juncker, Yunanistan'ın Euro'dan çıkışının sonbahar sonuna doğru gerçekleşebileceğinin işaretini de verdi. Alman WDR televizyonuna konuşan Juncker, "Yunanistan'ın Euro'dan çıkma ihtimalini net bir şekilde reddedebiliyor musunuz?" sorusuna 'En azından sonbahar sonuna kadar evet. Ondan sonra da evet' cevabını verdi.

Bazı Alman siyasetçileri de Atina'nın yıl sonu öncesi Euro Bölgesi'nden çıkması gerektiğini açıklamıştı. Juncker, Yunanistan'ın Euro'dan çıkma kararı alması durumunda bunu haber organlarından 48 saat önce öğreneceği esprisi de yaptı. Euro Bölgesi Başkanı, 10 gün önce Yunanistan'ın ortak para biriminden çıkması gerektiğini söyleyen Alman siyasetçileri ağır sözlerle itham etmiş, Almanları 'ne konuştuklarını bilmemekle' ve 'Yunanistan'ın Euro'yu terk etmesinin korkunç maliyetini hesap edememekle' suçlamıştı.

Alman Ekonomi Bakanı Philipp Roesler geçen ay Yunanistan'ın AB'nin mali yardım şartlarını yerine getirmesinin zor göründüğünü açıklamış ve 'Yunanlılar belki de en iyisinin Euro Bölgesi'nden çıkmak olduğuna karar verecekler' demişti. Bazı Alman siyasetçiler de Yunanlıların eski para birimi drahmiyi kullanmaya başlamalarını tavsiye etmişti.

Jean Claude Juncker, Yuna-nistan'ın Euro'dan ayrılma fikrine ilk defa destek verirken Almanya'yı tenkit etmeye de devam etti. Alman siyasetçilerinin Yunanistan'la ilgili yorum yaparken saygısız davrandığına işaret eden Juncker, Almanları kastederek 'Bazı Avrupalılar daha sık çeneleri kapasalar iyi olacak.' dedi.

YUNANİSTAN PAKETE KAYNAK ARIYOR

Yunanistan'da üç partili koalisyon hükümeti, AB ve IMF'den alınacak krediler karşılığı 2013-2014 yılları için istenen 11,5 milyar Euro'luk tasarruf önleminin kaynağını belirlemeye çalışıyor.

Başbakan Antonis Samaras başkanlığında bir araya gelen koalisyon ortağı partileri PASOK ve DİMAR'ın liderleri Evangelos Venizelos ve Fotis Kuvelis toplantının ardından yaptıkları açıklamalarda kamuda kitlesel işten çıkarmalara karşı olduklarını, konuyla ilgili önlemleri kabul etmediklerini ifade etti.

İngiltere Merkez Bankası da ülkenin ekonomik büyümesiyle ilgili tahminini aşağıya çekerek, bu yılki büyümenin yüzde 0'a yakın olacağını belirtti.

Banka geçen mayıs ayında, bu yılki büyüme tahminini yüzde 0,8, geçen yıl ise yüzde 2 olarak açıklamıştı.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Sir Mervyn King, "Zorlu sularda yüzüyoruz ve Euro Bölgesi'ndeki fırtına devam ediyor." dedi.

 

(Zaman)



830 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın