• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.023719.1000
Euro20.491120.5732
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam288
Toplam Ziyaret5352260
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Uluslararası Af Örgütü, Yunanistan'dan uluslararası korunmaya ihtiyaç duyanların sığınma prosedürlerine rahatlıkla erişimlerine izin verilmesini istedi.

Yunanistan'a Uluslararası Af Örgütü'nden Uyarı

Uluslararası Af Örgütü, Yunanistan'dan uluslararası korunmaya ihtiyaç duyanların sığınma prosedürlerine rahatlıkla erişimlerine izin verilmesini istedi.

Uluslararası Af Örgütü, Yunanistan'dan polisinin düzensiz göçmenlere kitlesel önlemlerini durdurmasını ve uluslararası korunmaya ihtiyaç duyanların sığınma prosedürlerine rahatlıkla erişimlerine izin verilmesini istedi.

Atina'da geçen hafta perşembe gününden beri 7 bin 500 yabancı uyruklunun yakalandığını haberlerinden ardından bir açıklama yapan örgüt, yakalananların çoğunun Asya ve Afrika kökenli olduklarının bildirildiğine işaret etti.

Çoğunun yasal olarak ikamet ettiğinin anlaşılmasının ardından serbest bırakıldığını, Yunan polisinin 2 bin kadar kişiyi evrakı olmadığı için idari incelemeye aldığını anımsatan örgüt, insanların Attika Yabancılar Zabıta Müdürlüğü ve Atina'da bir polis merkezinde çok kalabalık kötü koşullar altında tutulduğunu kaydetti.

Diğerlerinin Kuzey Yunanistan'da polis akademilerine gönderildiğini anlatan örgütün Avrupa ve Orta Asya Programı Direktör Yardımcısı Jezerca Tigani, "Yunanistan'ın göçü kontrol etme hakkı var ancak teninin rengi yüzünden sokaklardaki insanlara suçlu gibi davranma hakkı yok. Polisin bu süpürge operasyonları, uluslararası insan haklarını ihlal ediyor, derhal durdurulmalı" ifadelerini kullandı.

Hafta sonu Atina yapılan polis operasyonlarının boyutunun ırk ayrımı yapıldığı yönünde ciddi endişelere neden olduğunu kaydeden Tigani, alınan bazı bilgilere göre bazı insanların, oturum evrakını göstermesine rağmen polis merkezine götürüldüğünü belirtti.

-Toplama kampları gibi-

Cumartesi günü gözaltına alınan bir kişinin Af Örgütüne, Petrou Ralli'deki tutuk merkezinde bir odada 170 kadar insanla birlikte tutulduğunu, kendilerine bütün gün boyunca sadece su verildiğini iftarda ise sadece ekmek yiyebildiklerini, çoğunun yerde yattığını söylediği bildirildi.

Yabancılara karşı ırkçı saldırılara da dikkati çeken Af Örgütü, böyle kitlesel ve ayrımcı bir operasyonun daha büyük saldırıları arttıracağı ve yabancı düşmanlığını güçlendirebileceğine vurgu yaptı.

Geçen hafta Atina'da Petrou Ralli de dahil 6 göçmen tutuk merkezini gezen heyet, Yeni ve Eski Elliniko'daki koşulları insanlık dışı ve aşağılayıcı buldu.

-Başbakan talimat verdi-

Rapor üzerine dün Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras Başbakanlık'ta Kamu Güvenliği ve Vatandaşı Koruma Bakanı Nikos Dendias ile bir görüşme yaptı.

Görüşme sonrası Dendias, yasa dışı göçle mücadele çalışmaları hakkında ve polisin Atina merkezinde yürüttüğü Xenios Zeus adlı süpürge operasyonundaki sorunlar hakkında bilgi verdiğini söyledi.

Dendias, "Bundan sonra nasıl devam edeceğimiz hakkında Başbakan'dan talimatlar aldım" dedi.798 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın