• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.023719.1000
Euro20.491120.5732
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam288
Toplam Ziyaret5352260
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

183 ülkeye satış izni verdiği mütekabiliyet düzenlemesi yabancılara mülk ve arazi satışında yeni bir takım kurallar getirdi. Yunanistan, 28 ilden mülk edinemeyecek.

Yunanistan, Türkiye’de 28 ilden mülk edinemeyecek.

183 ülkeye satış izni verdiği mütekabiliyet düzenlemesi yabancılara mülk ve arazi satışında yeni bir takım kurallar getirdi.Yunanistan, 28 ilden mülk edinemeyecek.

HÜKÜMETİN 183 ülkeye satış izni verdiği mütekabiliyet düzenlemesi yabancılara mülk ve arazi satışında yeni bir takım kurallar getirdi. Düzenlemeye göre, Suriye ve Ermenistan ile Kuzey Kore’ye hiçbir şekilde mülk satışı yapılmayacak. Böylece sınır komşumuz olan Suriye ve Ermenistan vatandaşları ne sınır illerinden ne de başka bir bölgeden arsa, mesken, işyeri sahibi olabilecek. Türkiye’den mülk edinebilecek 183 ülke arasında yalnızca Yunanistan’a özel sahil şartı getirildi. Yunanistan, 28 ilden mülk edinemeyecek.Sınır komşuları da sınır illerinden mülk edinemeyecek.

Yunan’a İstanbul da yasak

183 ülkeye satış izni verilen mütekabiliyet düzenlemesinden Yunanistan’a özel sahil şartı çıktı. Yunanistan’a İstanbul da dahil sahil şeridindeki illerden ve sınır komşusu Edirne’den satış yapılamayacak. Yunan vatandaşları Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz sahil şeridindeki İstanbul, İzmir, Aydın, Antalya, Çanakkale’nin de olduğu 28 şehirden gayrimenkul alamayacak.Yunanistan vatandaşları ancak sahil şeridinin gerisinde kalan şehirlerden mülk edinebilecek.

(Bu şart, Batı Trakyalı Türkler için geçerli olmayacak.)

Mütekabiliyet düzenlemesiyle Almanya, ABD, Bahreyn, Arjantin, Belçika, Birleşik Arap Emirlikleri, Brunei, Bulgaristan, Dominik Cumhuriyeti, Fransa, Finlandiya, Türkmenistan, St. Vincent, Tuvalu, İngiltere, İspanya, İtalya, Japonya, Kanada, Güney Kore, Kuveyt, Umman, Katar gibi ülkelere şartsız gayrimenkul alabilmenin yolu açıldı. Hiçbir şekilde gayrimenkul satılmayacak ülkeler ise Suriye, Ermenistan ile Kuzey Kore olarak belirlendi. Böylece sınır komşumuz olan Suriye ve Ermenistan vatandaşları ne sınır illerinden ne de başka bir bölgeden arsa, mesken, işyeri sahibi olabilecek.

Sınır komşuları alamıyor

Türkiye’nin komşuları da sınırlarının bulunduğu illerden mülk edinemeyecek. Yani, İran, Irak, Gürcistan, Bulgaristan gibi ülkelere sınır illerinden satış yapılamayacak. Öte yandan, Türkiye’den gayrimenkul almak isteyen İran vatandaşları BM yaptırımları kapsamındaki yasaklı şahıslardan olmamak kaydıyla ve İçişleri Bakanlığı’nın izniyle alım yapabilecek. Rusya için de mülk alımında herhangi bir engel bulunmuyor. İsrail için belirlenen “tek mesken” şartı da düzenlemeden çıkarıldı.

16 ülke vatandaşı izin alacak

ÇİN, Filistin, Hindistan ve Seyşeller’in de aralarında olduğu 16 ülkenin vatandaşları Türkiye’de gayrimenkul edinebilmek için İçişleri Bakanlığı’ndan özel izin alacak. Irak vatandaşları için Dışişleri Bakanlığı’nın uygun görüşü ve İçişleri Bakanlığı’nın izni şart koşuldu. Düzenlemede tüm ülkeler içinde sadece Irak için Dışişleri Bakanlığı izni getirilmesi dikkat çekti.

KKTC vatandaşları TC vatandaşı gibi

KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) vatandaşları bu düzenlemeyle Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yararlanacak. KKTC vatandaşları mütekabiliyet düzenlemesi çerçevesinde yabancılara uygulanan kanuni kısıtlayıcı hükümlerden muaf olacaklar.

Mektup gidecek Kıvanç Tatlıtuğ destek verecek

HÜKÜMET, düzenlemeyi tanıtmak için büyükelçilere “satın mektubu” göndermeye de başladı. Mektupla büyükelçilerin Türkiye’de kabul edilen yasayı bulundukları ülke vatandaşlarına anlatmaları istenecek. Mektupta, Türkiye’de mütekabiliyet şartı aranmadan taşınmaz alımının kolaylaştırıldığı da belirtilecek. Bu projenin daha geniş kesimlere duyurulması için özel sektörden ve zengin Körfez sermayesinin olduğu ülkelerde izlenme rekorları kıran Gümüş ve Asi gibi dizilerin oyuncuları Kıvanç Tatlıtuğ ve Tuğba Büyüküstün’den destek istenecek.

Araplar büyük ilgi gösteriyor

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Araplar sahiller ve İstanbul’a özel ilgi gösteriyor. Biz yabancılar gelsin, ülkemize yatırım yapsın ve daha çok turist gelsin diye uğraşıyoruz. Mütekabiliyeti dünya ülkelerine daha çok tanıtmalıyız. Böylece yabancı sermayenin girişini artırabiliriz” diye konuştu.

(Hürriyet)1359 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın