• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.023719.1000
Euro20.491120.5732
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam299
Toplam Ziyaret5352271
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Batı Trakya´nın İskeçe ve Gümülcine kentlerinde bulunan iki polis okulunun gizlice göçmen kampına dönüştürülerek, yüzlerce göçmenin bu okullara yerleştirildiği öğrenildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BATI TRAKYA´DA POLİS KOLEJLERİ GÖÇMEN KAMPI OLDU..

Batı Trakya´nın İskeçe ve Gümülcine kentlerinde bulunan iki polis okulunun gizlice göçmen kampına dönüştürülerek, yüzlerce göçmenin bu okullara yerleştirildiği öğrenildi.

Bölgedeki iki okulun yerel yönetimden habersiz göçmen kampına dönüştürülmesi, yerel yönetim ile vatandaşların sert tepkisine neden oldu.

Edinilen bilgilere göre, ilk etapta gizlice bölgeye getirilen 450 göçmenden 100´ü İskeçe, 350´si de Gümülcine´deki polis okuluna yerleştirildi.

Cumartesi günü bölgeye nakledilen ve İskeçe polis okuluna yerleştirilmek istenen göçmenler ise olayı öğrenerek okulun önünde toplanan vatandaşların tepkisi üzerine Gümülcine´ye gönderildi.

Yunan medyasında çıkan haberlerde, Gümülcine´deki polis okulundaki göçmen sayısının 1600´e, İskeçe´de ise 800´e çıkarılmasının hedeflendiği belirtildi.

Yerel yönetim ve vatandaşlar tepkili

Bu arada, İskeçe ve Gümülcine´deki polis okullarının gizlice göçmen kampına dönüştürülmesine tepki gösteren Doğu Makedonya-Trakya Bölge Başkanı Aris Yannakidis, uygulamanın kendi bilgisi dışında yapıldığını belirterek, bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

Konuyu görüşmek üzere bölge meclisini olağanüstü toplama kararı alan Yannakidis, "Bu gelişme beni şaşırttı. Bakanlıktan bu konuda bana herhangi bir resmi bilgilendirme yapılmadı. İlgili bakanlıktan hiçbir resmi açıklama yapılmadan kurumların uykuda yakalanması kabul edilemez" dedi.

Rodop ili polis memurları derneği başkanı Stavrula Cacana da polis okullarına göçmen yerleştirilmesinin trajik bir uygulama olduğunu belirterek, siyasi yönetimin bu konudaki kararlarına rağmen polis okullarına göçmen yerleştirilmemesi için mücadele edeceklerini söyledi.

Bölgedeki polis okullarının göçmen kampına dönüştürülmesi bölge halkının da sert tepkilerine neden olurken, İskeçe´de gece saatlerinde aralarında Bölge Başkanı Yannakidis ile İskeçe, Gümülcine ve Dedeağaç metropolitlerinin de bulunduğu bir grup vatandaş sembolik olarak kentin giriş ve çıkışlarını bir süre trafiğe kapattı.

Yunan hükümeti, kaçak göçmen sorunuyla mücadele çerçevesinde bir süre önce adaların dışındaki bölgelerde 30 yeni göçmen kampı kurulması kararlaştırmıştı. Eski Kamu Düzeni Bakanı Mihalis Hrisohoidis, yeni göçmen kampları kurulması için AB´den 250 milyon avroluk destek sağlandığını belirterek, bölge başkanlarından ve belediye başkanlarından kendi bölgelerinde göçmen kampı kurulması için yer göstermelerini istemişti.

Bakanlığın bu kararı yerel yönetimler ve bölge halkları tarafından tepkiyle karşılanmıştı.1368 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın