• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.023719.1000
Euro20.491120.5732
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam288
Toplam Ziyaret5352260
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Yunanistan Eğitim ve Din İşleri Bakanı Konstantinos Arvanitopulos, altıncı sınıflarda okutulan tarih kitabının değişmeyeceğini açıkladı.

Yunanistan Eğitim Bakanı Arvanitopulos: "Tarih Dersi Kitabı Değişmeyecek".

Yunanistan Eğitim ve Din İşleri Bakanı Konstantinos Arvanitopulos, altıncı sınıflarda okutulan tarih kitabının değişmeyeceğini açıkladı.

Yunanistan Eğitim ve Din İşleri Bakanı Konstantinos Arvanitopulos, altıncı sınıflarda okutulan tarih kitabının değişmeyeceğini açıkladı. Parlamentoda yaptığı konuşmada, Bağımsız Yunanlılar Partisi milletvekili Terens Kuik'in, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu'nun (BTTADK) Eğitim Bakanlığı'na gönderdiği mektupla ilgili sorularını yanıtlayan Arvanitopulos, tarih kitabının tarihçiler tarafından hazırlandığını belirterek, "Bu kitap değişmeyecek" dedi.

Arvanitopulos, Danışma Kurulu'nun mektubuyla ilgili olarak da "Mektubu önemli görmüyoruz, ciddiye almıyoruz" diye konuştu.

BTTADK, kısa bir süre önce Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı'na gönderdiği mektupta, altıncı sınıf tarih dersi kitabında Türklerle ilgili "düşmanca" anlatımların Yunanlı olmayanlara karşı olumsuz duygular oluşmasına ve çocukların psikolojisini bozarak ayırımcı duygularla yetişmelerine neden olduğunu vurgulayarak, bu kısımların kaldırılmasını istemişti.

Kurul, Yunan okullarında okutulan tarih kitaplarında "Türkler İzmir'e girdi. Yunan ve Ermeni mahallerini ateşe verirken, Metropolit Hrisostomos Müslüman kalabalığa teslim edildi ve öldürüldü. Felaket, Hristiyanların kıyımı ve yağmalamalarla tamamlandı. Bu, bölgede asırlarca süren Yunan varlığının dramatik sonu oldu" şeklindeki ifadelerin, Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkileri de olumsuz etkilediğine dikkati çektiği mektubunda, tarih kitaplarındaki nefret içeren ön yargılı ifadelerin Türk ve Yunan eğitimcilerden oluşacak bir komisyon tarafından incelenerek kaldırılmasını istemişti.

 

(AA)1900 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın